Hakkında

3F9A9777

Hülya Ataşcıoğlu

1994 yılı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölümünden mezun oldu.  Üniversite hayatı boyunca tarih, mitoloji, spritüel ve okültizm konularına ilgi duydu ve tüm eğitim hayatı boyunca bu konularda yapılan tüm çalışma ve araştırmaları takip etti. Lisans sonrası 1994 yılında aynı fakültenin yüksek lisans programına devam etti.  1999 da ‘İstanbul Arkeoloji Müzelerine bağlı Eski Şark Eserleri Müzesi ve Bazı Özel Koleksiyonlardaki Uşeptiler’ konulu yüksek lisans tezini Prof. Dr. Baha Tanman’ın gözetiminde hazırladı. Türkiye’de Eski Mısır Arkeolojisi ile ilgili ilk araştırma özelliğini taşıyan tez yayınlandığında büyük başarı kazandı. Gazetelerde haber olması yanında ünlü Egyptolog Profesör Jean Yoyotte tarafından Fransa’ya davet edildi. Bu davet ile Louvre Müzesi ile  Champollion Kütüphanesi’nde Egyptoloji konusunda çalışma imkanı buldu.

Türkiye’ye döndükten sonra üniversite çalışmalarına ara verip, 1996-1999 yılları arasında Bakırköy’de sanat galerisi işletmeye başladı. 2000-2009 yılları arasında sırasıyla WOW Topkapi Palace Oteli’nin sanat galerisi, Osman Hamdi Bey Sanat Galerisi ve Rixos Premium Antik House’un işletmeciliklerini yaptı. Sanat galerilerinde küratör olarak Prof. Dr. Devrim Erbil, Salih Acar, Merih Akçam, Mine Arasan, Habib Gerez, Mustafa Horasan gibi ünlü sanatçılarla çalıştı. 2000 yılında kurduğu ve CEO olarak görev yaptığı Antik Sanat Dekor Uygulama şirketinde inşaat, resim, heykel, vitray, mozaik, tezhip gibi sanatları dekorasyon amaçlı olarak iç ve dış mekanlara uyguladı. Antalya’nın ilk antika mağazasını açtı. 2010-2013 yılları arasında Antik Saray Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak çalıştı. Üniversite hayatı boyunca ilgilendiği arkeoloji, tarih, mitoloji ve okültizm konuları zaman içinde Astrolojiye ilgi duymasını sağladı. 2010 yılında ünlü Astrolog Oğuzhan Ceyhan’dan birebir ders almaya başladı.

Lizbon ve Portekizde Şehir Planlama, İnşaat ve Çevre Düzenleme çalışmaları üzerine çalışmış olan Şehir Planlamanın dışında, Kamulaştırma Bilirkişiliği yaptı.  Ayrıca, Yerel Yönetimler konusunda çeşitli çalışmalar yaptı. Hollanda, Fransa, Portekiz’in  birçok ilçesin de , farklı  Çevre Düzenleme ve İnşaatlar tamamlamış ve sayısız Şehir Planlama projelerine katkı yapmıştır.

2016 yılında Lizbon da düzenlenen Egyptology konferansına katılmıştır.   https://babgasusconference.weebly.com/ 

Leiden Üniversitesi, Egyptology bölümünden  phD programı için kabul almış ve hazırlıklarına devam etmektedir. https://istanbul.academia.edu/HulyaAtasciogluAykul

Ataşçıoğlu, İngilizce ve Osmanlıca biliyor.