Hülya Ataşcıoğlu 

Eski Mısır Tanrıları’nın  Vedik Astrolojide Temsili

Helenistik Mısır’da, on iki burç Mısır panteonu ile ilişkilendirilmiştir.

Koç, Mısırlıların ana tanrılarından biri olan Osiris ile ilişkilendirildi. Yenileme ile ilişkili bir ay tanrısıdır ve bu nedenle yılı yenileyen burç ile ilişkilendirilmiştir.

Boğa, Hathor, Venüs’e bağlı bir inek yüzlü tanrıçadır ve Boğa ile mükemmel ilişkilidir.

İkizler, Merkür gezegeni ile ilgili olarak Yunan Hermes ile aynı görülen Thoth tarafından yönetilir, ancak Mısır ve Babil sistemlerinde görülen ve Hindistan astroloji sisteminde bulunmayan Merkür’ün mistik bir yanıdır.

Yengeç, gençleri besleyen Nebt-Het ile bağlantılıdır. İsis’in kızkardeşi ve sinsi olma ve yaşama ilkesine bağlıdır.

Aslan, Güneş’in (Ra) enkarnasyonu olan Horus’a bağlanır ve babadan (Osiris) beşinci (çocuk evi) yerleştirilir.

Başak, Dünya’nın yaratılış ve bitki örtüsüne bağlı erkek kişiliği olan Geb ile ilgilidir. Hakimler (çatışmanın çözümü) ve vesayet hakkında hüküm verir. Terazi, Osiris’in eşi İsis’e bağlıdır, erkek-kadın ortaklığının birincil muhalefetini oluştururlar. Isis, doğumla ve tüm eserlerin meyvesiyle bağlantılı tamamen güçlü bir tanrıçadır.

Akrep,  yeraltı dünyasının efendisi Anubis’e bağlanır. Dönüşümün efendisi ve badhaka ile ilgili sorunların iyileşmesidir.

Yay, askerlerin ve kolluk kuvvetlerinin koruyucusu Sekmat-Bast ile bağlantılıdır. Doktorların hamisi ve marana tantra’da yeteneklidir. Bu Yay’ın sert tarafıdır.

Oğlak,  Nebt-Het’in kocası olan Set tarafından yönetilir (ikincil erkek-kadın muhalefeti). Set, kıskanç olan ve ay tutulması sırasında kardeşini gasp eden Osiris’in kötü kardeşidir. Mısır mitolojisinde Set, Ramayana’daki Ravana’ya benzer bir rol oynar.

Kova, Vedik Rta’ya benzeyen Maat ile ilgilidir. O, doğal yasadır ve bu nedenle evrenle uyuma yönlendiren gerçek ve doğruluk kaynağıdır.

Balık, gece gökyüzünün tanrıçası Nut tarafından yönetilir. O olasılıkları temsil eder ve yeni fikirlerin kaynağıdır. Astronomi tanrıçasıdır. Osiris / Isis ve Set / Nebt-Het birincil yönleri yöneten çiftler iken, Nut (gece gökyüzü), yukarı ve aşağı yönleri yöneten Geb’e (Dünya) karşıdır.

Sevgilerle,

 

 

 

 

Cevap Yaz